Sterylizator UV a Autoklaw- co wybrać?

Sterylizator UV a Autoklaw- co wybrać?

Sterylizator UV a Autoklaw

Sterylizator UV to urządzenie, którego celem jest przede wszystkim sterylizacja powietrza i powierzchni płaskich. Stanowi uzupełnienie wszelkich procesów dezynfekcji i sterylizacji w autoklawie. Sterylizator najcześciej jest używany w miejscach, gdzie sterylność stoi na pierwszym miejscu, m.in. w salach zabiegowych, blokach operacyjnych czy innych miejscach w placówkach ochrony zdrowia.

Sterylizatory UV występują głowie w formie lamp rtęciowych, które wytwarzają krótkofalowe (210-328 nm) promieniowanie UV-C. Na czym dokładnie polega działanie takiego sterylizatora? Sterylizator wytwarza dimery tyminy, zmieniając struktury kwasów nukleinowych, a co za tym idzie uszkadzają DNA drobnoustrojów. Lampy sterylizujące nie eliminują jednak całkowicie wirusów i bakterii, pozostawiając ich formy przetrwalnikowe, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Właśnie z tego powodu sterylizatory UV używane są jedynie jako urządzenia pomocnicze. Jedynym przyrządem, który jest w stanie całkowicie wyeliminować formy wegetatywne drobnoustrojów i wysterylizować powierzchnię lub narzędzia, jest autoklaw!

Wady Sterylizatora UV 

1. Nie usuwa form przetrwalnikowych bakterii i wirusów

Promieniowanie UV, które charakteryzuje sterylizatory, zmienia struktury kwasów nukleinowych i działa jedynie na żywe formy drobnoustrojów. Nie likwiduje jednak ich form przetrwalnikowych, wegetatywnych. Co za tym idzie, nie jest w stanie zajść pełen proces sterylizacji najwyższej klasy.

2. Działa niedokładnie

Ze względu na sposób działania, sterylizatory nie będą w stu procentach skuteczne. Promienie ultrafioletowe, wykorzystywane w lampach i sterylizatorach UV, rozchodzą się liniowo. Drobnoustroje, których nie dosięga fala mogą przetrwać i dalej stanowić zagrożenie. Im dalsza odległość od działania lampy, tym większe ryzyko przetrwania drobnoustrojów. Sterylizatory działają również jedynie na powietrze. Wyławiają je, ale nie przenikają w głąb ciał stałych i płynów. Tutaj po raz kolejny przewagę mają autoklawy.

3. Jest szkodliwy dla człowieka

Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Nie powinno się zostawać w pomieszczeniu z włączoną lampą lub sterylizatorem UV. Promieniowanie, szczególnie typu UV-C, może doprowadzić do oparzeń skory, zapalenia spojówek, a nawet uszkodzić siatkówkę oka. Podczas pracy, urządzenie wytwarza również ozon, który może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu oddechowego.

4. Długość procesu

Długość procesu dezynfekcji w sterylizatorze UV wynosi od kilkunastu minut do kilku godzin. Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu wszystkich instrukcji i zaleceń producenta, gdyż mogą się one różnić od siebie. Jeśli dobierzemy zbyt słabą moc promieniowania lub zbyt krótki czas pracy, może dojść do odwrotnego efektu niż zamierzony - komórki drobnoustrojów mogą zacząć mutować!

Jakie jest jednak zdanie stacji sanitarno-epidemicznych na temat używania sterylizatorów UV? Ze względu na podane przez nas negatywne strony używania tych urządzeń, sanepid nie zaleca używania lamp czy sterylizatorów. Są one jedynie dodatkowym zabezpieczeniem, pod warunkiem, iż wszystkie inne procedury zostaną wypełnione. Z tego powodu, głównym urządzeniem do walki z wirusami i bakteriami jest autoklaw. Jest to obowiązkowe urządzenie nie tylko w szpitalach, ale również w gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu i piercingu. Sterylizator UV jedynie wspomaga procesy sterylizacji i dezynfekcji, jednak nie stanowi podstawowego narzędzia pracy!

Zalety Autoklawu

Unia Europejska oświadczyła, iż autoklaw jest jednym z najważniejszych urządzeń służących do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirus. Sterylizacja w autoklawie polega na zniszczeniu wszystkich form drobnoustrojów, w tym także form przetrwalnikowych, z którymi sterylizator UV nie dałby sobie rady. Autoklaw pozwala na skuteczną w niemal 99 procentach sterylizację narzędzi w szpitalach i salonach kosmetycznych, a także odpadów przed ich utylizacją. Autoklawy produkowane przez firmę Enbio są najwyższej klasy, a także posiadają certyfikat CE, który klasyfikuje je jako urządzenia medyczne. Spełniają wymogi sanepidu i gwarantują bezpieczeństwo!

Czytaj dalej

Dezynfekcja a sterylizacja: środki i urządzenia
Maseczka chirurgiczna czy bawełniana wielokrotnego użytku? Rodzaje maseczek i zasady ich użytkowania

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.