Dezynfekcja i sterylizacja w domowych warunkach. Jak ją wykonać?

Dezynfekcja i sterylizacja w domowych warunkach. Jak ją wykonać?
Jeszcze do niedawna dezynfekcja czy sterylizacja kojarzyła nam się ze szpitalami, gabinetami lekarskimi czy kosmetycznymi. To właśnie tam obowiązują, narzucone przez odpowiedzialne organy, zasady dezynfekcji i sterylizacji, nazywane ciągiem sterylizacyjnym. Czy możemy przeprowadzić podobne czynności w domu, a nawet zrobić w domowych warunkach płyn do dezynfekcji?  

Higiena w czasach pandemii

Od marca 2020 roku dezynfekcja stała się rutynową czynnością wszystkich z nas. To właśnie wtedy oficjalnie ogłoszono pandemię wywołaną przez wirusa COVID-19 będącego przyczyną choroby układu oddechowego. Skąd wzięło się słowo pandemia, które słyszymy dziś na każdym kroku? Nazwa pochodzi od greckich słów „pan”- wszyscy i demos- ludność. Według encyklopedii PWN pandemia to „epidemia obejmująca swoim zasięgiem bardzo duże obszary”, a CDC, czyli Centers for Disease Control and Prevention to epidemia, „która rozprzestrzeniła się na kilka krajów lub kontynentów, zwykle mając wpływ na dużą liczbę ludzi”.

Na początku pandemii liczba zarażonych pozostaje na lokalnym terenie, następnie zwiększa się do zasięgu międzynarodowego, lub z obrębie jednego kontynentu, aby finalnie stworzyć kolejne siedliska (ogniska pandemiczne) na kolejnych kontynentach. Ostatnia pandemia miała miejsce w 2009 roku, kiedy to wirus świńskiej grypy H1N1 zainfekował 1/4 populacji.

Jakie choroby wywołują pandemię i jak mogę się przez tym uchronić? Choroby te są najczęściej wirusowe i wysoce zaraźliwe, a przenoszone są głównie drogą kropelkową. Ich objawy przypominają przeziębienie, jednak nieleczone mogą nieść za sobą większe ryzyko powikłań. Najbardziej znane i najczęstsze choroby zakaźne wywołane wirusem są m.in. grypa, opryszczka wargowa, zakażenie wirusem HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu B, a także choroby wieku dziecięcego takie jak ospa wietrzna, różyczka i świnka. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej wirusy przenoszone są drogą kropelkową, ale nie jest to jedyny sposób na rozprzestrzenianie się wirusa. Może być to kontakt z chorym lub nosicielem, przez zainfekowane powierzchnie, czy kontakt z materiałem zakaźnym, tj. śliną, krwią i innymi płynami ustrojowymi.

Higiena rąk i dezynfekcja

Utrzymanie odpowiedniej higieny rąk, powierzchni i przedmiotów częstego użytku jest kluczowe nie tylko podczas pandemii, ale również na co dzień. Podstawą higieny jest przede wszystkim częste mycie rąk. Dłonie są siedliskiem nie tylko wirusów, ale także bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Częsta dezynfekcja pozwoli nam uniknąć rozprzestrzeniania się zakażeń, które mogą doprowadzić do „chorób brudnych rąk” jak np. biegunki, zatruć pokarmowych i salmonelli.

Według szacunków co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna nie myją rąk po skorzystaniu z toalety, a co piąty Polak nie myję rąk po powrocie do domu. Jest to niebywałe biorąc pod uwagę, iż potrzebujemy do tego jedynie wody i mydła. Koronawirus, który jest wirusem osłonowym, podatnym na działanie rozpuszczalników lipidów będzie tak samo skutecznie zwalczony przez mydło, jak i płyny dezynfekujące z wysokoprocentową (powyżej 65%) zawartością alkoholu. Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, iż dokładnie umycie rąk zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o połowę w przypadku powszechnych chorób zakaźnych!

Kiedy należy myć ręce?

 • po powrocie do domu,
 • po skorzystaniu z toalety,
 • przed i po przygotowaniu posiłku,
 • po kontakcie ze zwierzętami,
 • po kontakcie z osobą chorą,
 • po kontakcie z krwią i innymi płynami ustrojowymi,
 • po sprzątaniu, wyrzuceniu śmieci,
 • po trzymaniu pieniędzy,
 • po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa.

Co jeżeli nie możemy w danym momencie umyć rąk? Przydatne będą płyny i żele antybakteryjne z zawartością alkoholu powyżej 65%. Postarajmy się zawsze mieć je przy sobie, a także ograniczyć kontakt z potencjalnie skażonymi powierzchniami w miejscach, do których się udajemy. Spróbuj otworzyć drzwi łokciem lub stopą, nie płacić gotówką, a w toalecie publicznej użyj papierowego ręcznika do otwarcia drzwi lub zakręcenia kranu.

Jak prawidłowo myć ręce?

 1. Zwilż dłonie ciepłą wodą i nałóż mydło na całą ich powierzchnię.
 2. Rozpocznij mycie od namydlenia wewnętrznej i zewnętrznej części dłoni.
 3. Spleć ręce i umyj obszary między palcami oraz pod paznokciami.
 4. Nie zapomnij o nadgarstkach!
 5. Ostatnim etapem jest staranne spłukanie mydła i wysuszenie dłoni- najlepiej za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego lub suszarki.

Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

Dezynfekcja rąk jest równie ważna, aby utrzymać higienę i zapobiec złapaniu wirusa. Nanieś tyle płynu dezynfekującego, aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze. Postępuj tak samo jak w przypadku mydła, jednak nie wycieraj i nie spłukuj żelu lub płynu. Środki dezynfekujące z wysoką zawartością alkoholu mogą wysuszać skórę, więc pamiętaj o regularnym jej nawilżaniu!

Dezynfekcja małych przedmiotów: telefonu, kluczy, kart płatniczych i innych rzeczy

W czasach pandemii dezynfekcja rąk nie jest wystarczająca i musimy również zadbać o przedmioty codziennego użytku. Telefon, klucze, karty płatnicze są w obecnych czasach przedłużeniem naszej ręki, dlatego może znajdować się na nich tak samo wiele zarazków. Według WHO (World Health Organization) koronawirus może przetrwać nawet kilka dni (!) w zależności od rodzaju powierzchni i temperatury, w której się znajduje.

Telefon należy dezynfekować codziennie! Urządzenia elektroniczne, takie jak tablety czy komputery nie powinny być jednak dezynfekowane wysokoprocentowym alkoholem, który może spowodować awarię urządzeń. Najlepiej do tego nada się chusteczka, gaza lub bawełniana ściereczka jednorazowego użytku nasączona płynem do dezynfekcji. Kartę płatniczą również możesz zdezynfekować w ten sposób, a nawet umyć ją masłem pod bieżącą wodą. W przypadku ciężko dostępnych zabrudzeń na kluczach użyj starej szczoteczki do zębów.

Dezynfekcja większych przedmiotów: obuwia, odzieży, wyrobów skórzanych

Jak wspominaliśmy, ważne jest unikanie częstego dotykania brudnych powierzchni, np. otwieranie drzwi łokciem jest lepszym rozwiązaniem. Jednak co z drobnoustrojami, które znajdują się na naszych ubraniach? Wirusy i inne patogeny żyją na odzieży dosyć krótko. Zwykłe pranie pozwoli pozbyć się ewentualnych patogenów na ubraniach, a specjalnie środki do czyszczenia i dezynfekcji obuwia zabezpieczą twoje buty i wyroby skórzane, tj. jak paski do spodni czy torebki. Od jakiegoś czasu maseczki ochronne stały się modnym akcesorium i traktowane są jak część garderoby, jednak pamiętaj, żeby w odpowiednim czasie się ich pozbyć! Maseczki chirurgiczne i rękawiczki jednorazowego użytku nie nadają się do prania czy dezynfekcji.

Profesjonalny ciąg sterylizacyjny – dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja to proces, w wyniku którego wegetatywne formy drobnoustrojów ulegają zniszczeniu, zaś sterylizacja polega na zniszczeniu wszystkich form drobnoustrojów, w tym przetrwalnikowych. Dobrze zorganizowany ciąg sterylizacyjny pozwoli na poprawne przeprowadzenie dezynfekcji, a następnie sterylizacji przedmiotu. Efektywność zwiększa się kiedy materiał jest dobrze przygotowany, a narzędzia do sterylizacji muszą być odpowiednio przechowywane. Jest to ważne, gdyż narzędzie jałowe, czyli takie, które przeszło proces sterylizacji, jest wolne od ponad 99% szkodliwych patogenów czyniąc je bezpiecznym dla człowieka! Ciąg sterylizacyjny używany jest w miejscach, w których łatwo może dojść do zakażenia- szpitalach, gabinetach lekarskich, stomatologicznych i kosmetycznych.

Na czym polega ciąg sterylizacyjny i jakie są jego etapy?

Przede wszystkim polega on na przygotowaniu kilku wyizolowanych od siebie stanowisk, umieszczonych w odpowiedniej kolejności, przygotowanych do poszczególnych etapów sterylizacji.

 1. Zacznij od dezynfekcji wstępnej w roztworze dezynfekującym lub za pomocą ultradźwiękowej myjki.
 2. Umyj narzędzia pod bieżącą wodą oraz przeprowadź proces dezynfekcji wlascicej w specjalnie przeznaczonej do tego wanience.
 3. Opłucz narzędzia destylowaną wodą, wysusz je i zakonserwuj specjalnym środkiem.
 4. Opakuj narzędzia w pakiety i umieść je w autoklawie. Jest to najważniejszy element całego ciągu sterylizacyjnego, gdyż służy do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku. Można w nim również sterylizować maseczki wielokrotnego użytku oraz zużyte maseczki chirurgiczne przed ich utylizacją.

„Ciąg sterylizacyjny” w domu

Również w domowych warunkach możemy przeprowadzić coś na kształt ciągu sterylizacyjnego. Postępuj według wskazówek, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusami i innymi drobnoustrojami.

 • Zmień ubranie po powrocie do domu
 • Regularnie wietrz mieszkanie
 • Dezynfekuj często dotykane miejsca, takie jak klamki, włączniki światła, barierki
 • Dbaj o odpowiednią higienę miejsca pracy i wypoczynku

Możesz również poddać sterylizacji niektóre przedmioty codziennego użytku. Jedynym warunkiem jest to, czy są wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych przeznaczonych do sterylizacji parowej. Sterylizacji możesz poddać m.in.:

 • widelce, noże, łyżki oraz inne małe elementy zastawy stołowej,
 • nożyczki, cążki do paznokci, metalowe pilniki,
 • klucze,
 • monety,
 • środki ochrony osobistej jednorazowego użytku przed ich utylizacją.

AUTOKLAW

Narzędzia do sterylizacji kojarzą nam się z dużymi, ciężkimi w obsłudze urządzeniami w szpitalach. Dzięki rozwojowi technologii autoklawy są teraz małe, proste w obsłudze i dostępne dla każdego! ENBIO S TO NAJMNIEJSZY I NAJSZYBSZY AUTOKLAW DOSTĘPNY NA RYNKU. Dlaczego akurat ENBIO S? Wykorzystywany jest w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu i piercingu. ENBIO S gwarantuje zachowanie zasad bezpieczeństwa i higienę miejsca pracy.

Czytaj dalej

Obowiązki sanitarne w salonie kosmetycznym

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.